Kompensatory:
mieszkowe, gumowe, tkaninowe i specjalne

Firma Hosemann Polska jest producentem i dostawcą na różnego rodzaju elementy techniczne tj.: kompensatory mieszkowe (metalowe, stalowe), gumowe i kompensatory tkaninowe jak również specjalne wykonania kompensatorów wg wymagań klienta.

Kompensatory można podzielić wg materiału wykonania:

kompensator metalowy (mieszkowy)
kompensator tkaninowy (tekstylny)
kompensator gumowy
kompensator specjalny

Zakresy pracy kompensatorów

W zależności od przeznaczenia i miejsca zabudowy kompensatory metalowe (stalowe) mogą pracować w zakresach temp. od -200 °C do +600 °C czasem aż do 950 °C. Jednak praca kompensatora w swoich granicznych temperaturach projektowych wymaga stosowania faktorów redukujących ciśnienia pracy.

Najczęściej (mieszki kompensujące) wykonane są ze stali nierdzewnej SUS321, kołnierze lub króćce wykonywane są ze stali SUS304 / St37. Typowe rozmiary kompensatorów to: DN32 – DN3000. Kompensator stalowy (metalowy) w wykonaniu specjalnym może pracować w bardzo wysokich temperaturach sięgających do +950 °C, a nawet do +1050 °C (po konsultacji z działem technicznym Hosemann Polska).

Kompensator tkaninowy / kompensator tekstylny może być wykonany z materiałów w różnych kombinacjach i standardowo używane są materiały takie jak glinokrzemian (+1240 °C), włókno szklane (+550 °C), silikon (+220 °C). Konstrukcja wymusza czasem wkładki wykonane z siatki stalowej, w zakresie produkcji jest ok. 20 różnych typów materiałów o różnych grubościach, gęstości, gdzie różny współczynnik przenikania ciepła determinuje właściwą konstrukcję, (typowe rozmiary: do DN4000).

Kompensator gumowy najczęściej wykonany jest z gumy EPDM (NBR, CR) z kołnierzami wg DIN lub ASME. Temperatury pracy, w których guma EPDM zachowuje swoje właściwości: -40 °C do +110 °C, (typowe rozmiary DN25- DN1200). Kompensatory gumowe charakteryzują się łatwością montażu i dostępnością oraz znacznie większą odpornością na drgania i żywotnością w porównaniu z kompensatorami metalowymi jednak w temperaturach powyżej 110 °C kompensator gumowy można zastąpić kompensatorem metalowym jeśli ten spełni wymagania techniczne.

Kompensatory specjalne są najczęściej produkowane pod wymiar na życzenie klienta wg bardzo nietypowych wymagań dotyczących materiału i warunków pracy kompensatora.

Dobierając kompensatory należy pamiętać o stosowaniu faktorów redukujących wysokość ciśnień pracy wraz ze wzrostem (lub spadkiem) temperatury pracy.

Nasze kompensatory jako zamienniki do projektu:

W projekcie, kompensator Hosemann może zastąpić już istniejący kompensator innej firmy. Czekamy jedynie na Państwa prośbę o wycenę alternatywną do obecnego dostawcy lub firmy figurującej w projekcie.


Podział kompensatorów:

Kilka metalowych kompensatorów mieszkowych
Kompensator mieszkowy – metalowy, stalowy
Hosemann Polska projektuje i produkuje kompensatory metalowe czasem nazywane jako kompensatory mieszkowe (kompensator stalowy z wkładką PTFE opcjonalnie) pod wymiar wg indywidualnych potrzeb klienta
… więcej informacji

Kompensator gumowy i łącznik gumowy
Kompensator gumowy, łącznik gumowy
Kompensator gumowy i łącznik gumowy pełnią rolę połączenia elastycznego pozwalającego przede wszystkim na kompensację osiową i redukcję np. różnicy kątów (10-15 stopni) stykających się rurociągów, albo redukcję efektu rozszerzalności cieplnej materiałów
… więcej informacji

Kompensator tkaninowy
Kompensator tkaninowy, tekstylny
Kompensator tkaninowy (kompensator tekstylny) najczęściej instalowany jest w duktach odciągowych, gdzie ciśnienie jest relatywnie niskie, a rozmiary instalacji i zakresy temperatur pracy utrudniają stosowanie kompensatora metalowego i wykluczają stosowanie kompensatora gumowego
… więcej informacji

Kompensator specjalny
Kompensator specjalny
Kompensatory specjalny są produkowane pod wymiar wg ścisłych wymagań klienta i w tym dziale mieszczą się wszystkie kompensatory nie wymienione w innych kategoriach
… więcej informacji

Kompensator osiowy Non - pressure balanced intrenally pressurized
Kompensatory wg normy
Podział kompensatorów wg normy PN EN 14917:2009. Prezentowany podział i nazewnictwo typów jest bezpośrednim cytatem normy, wg której wykonuje się kompensatory
… więcej informacji