Kompensatory metalowe i kompensatory gumowe

Firma Hosemann jest producentem i dostawcą różnych systemów kompensacji – kompensatory mieszkowe (kompensatory metalowe ze stali nierdzewnej), kompensatory gumowe i tkaninowe jak również produkujemy specjalne autorskie konstrukcje.

podział kompensatorów wg materiału wykonania:

metalowy (mieszkowy)

gumowy

specjalny

Zakresy pracy kompensatorów

W zależności od przeznaczenia i miejsca zabudowy kompensatory metalowe (stalowe) mogą pracować w zakresach temp. od -200 °C do +600 °C czasem aż do 950 °C. Praca kompensatorów w swoich granicznych temperaturach projektowych wymaga stosowania faktorów redukujących ciśnienia pracy ze względu na temperatury.

Typowe rozmiary kompensatorów metalowych wahają się w zakresach od DN32 do DN3000. Jednak najczęściej produkowane nie przekraczają rozmiaru DN 1200 mm.  Kompensatory metalowe ze stali nierdzewnej  w wykonaniu specjalnym mogą pracować w bardzo wysokich temperaturach. Temperatury pracy kompensatorów specjalnych sięgają +950 °C, a nawet do +1050 °C  – po konsultacji z działem technicznym Hosemann Polska.

Wersja tkaninowa (tekstylna) do produkcji której standardowo używane są materiały takie jak glinokrzemian (temp pracy do +1240 °C), włókno szklane (+550 °C), silikon (+220 °C). Charakterystyka warunków pracy wymusza czasem stosowanie wkładki wykonanej z siatki stalowej. Dobór konstrukcyjny zależy bezpośrednio od medium i od temperatur pracy.

Kompensatory gumowe najczęściej wykonane są z gum o różnym składzie chemicznym –  EPDM, NBR, CR i zakończone kołnierzami wg normy DIN lub ASME czasem  stosowane są inne rodzaje zakończenia tj. śrubunki. Temperatury pracy kompensatorów gumowych limituje rodzaj gumy z której są wyprodukowane. Guma EPDM jest odpowiednia do stosowania dla lekkich kwasów i zasad. EPDM zachowuje swoje właściwości: -40 °C do +110 °C. Kompensatory gumowe charakteryzują się łatwością montażu i dostępnością oraz znacznie większą odpornością na drgania i żywotnością w porównaniu z kompensatorami metalowymi. W temperaturach powyżej 110 °C kompensatory gumowe można zastąpić kompensatorem metalowym jeśli ten spełni wymagania techniczne i zachodzi co do tego przesłanka techniczna.

Kompensatory specjalne są najczęściej produkowane pod wymiar na życzenie klienta wg bardzo nietypowych wymagań dotyczących materiału i warunków pracy kompensatora.

Dobierając kompensatory należy pamiętać o stosowaniu faktorów redukujących wysokość ciśnień pracy wraz ze wzrostem (lub spadkiem) temperatury pracy.

Projektowanie i dobór kompensatorów metalowych

Projektujemy i doradzamy w zakresie doboru kompensatorów wszystkich typów. Będziemy wdzięczni za Państwa zapytanie i dołożymy wszelkich starań aby nasza oferta była konkurencyjna.


Podział kompensatorów:

 

Kilka metalowych kompensatorów mieszkowych

Kompensator mieszkowy – metalowy, stalowy

Hosemann Polska projektuje i produkuje i dostarcza kompensatory metalowe / mieszkowe. Ta podstawowa konstrukcja ma pomagać w uzyskaniu elastycznego połączenia przy zachowaniu parametrów pracy – temperatura i ciśnienie. Zastosowanie stali do konstrukcji elastycznych elementów ciśnieniowych pozwala na sprawne łączenie sztywnych elementów i połączeń rurowych przy zachowaniu ciśnienia pracy zadanego dla danej instalacji.… więcej informacji


Kompensator gumowy i łącznik gumowy

Kompensator mieszkowy – gumowy oraz PTFE

Kompensator gumowy i łącznik gumowy pełnią rolę gumowego połączenia elastycznego pozwalającego przede wszystkim na kompensację osiową i redukcję nie osiowości rurociągów np. różnicy kątów (10-15 stopni) stykających się rurociągów. Stosowanie mieszków gumowych   redukcję efektu rozszerzalności cieplnej materiałów i jeśli tylko zastosowana guma pracuje w zakresie temperatur medium powinny być stosowane. Gumowe połączenia kompensatorami powinny być montowane w taki sposób aby wykluczyć uszkodzenie gumy podczas montażu.… więcej informacji


Kompensator tkaninowy

Kompensator tkaninowy

Kompensator tkaninowy – tekstylny najczęściej instalowany jest w duktach obciągowych, gdy ciśnienie pracy jest relatywnie niskie. Stosowany jest gdy rozmiary instalacji i zakresy temperatur pracy utrudniają użycie kompensatora metalowego i wykluczają stosowanie kompensatora gumowego.  Taka konstrukcja charakteryzuje się lekką wagą oraz stosunkowo niskim ciśnieniem pracy.… więcej informacji


Kompensator specjalny

Kompensator specjalny

Ze względu na doświadczenie potrafimy wyprodukować specjalnej konstrukcji kompensatory które mają cechy kompensatorów metalowych jednak ich konstrukcja jest dostosowana dla danego zastosowania i nie jest typowa. Takie kompensatory są stosowane np. w układach wydechowych dużych mocy na okrętach lub w aplikacjach militarnych.

Przykładem kompensatora specjalnego jest kompensator stalowy z napyloną wewnętrzną warstwą PTFE. Komoensator tej konstrukcji to  typowy kompensator stalowy-mieszkowy, ale posiada napylona warstwę teflonu na wewnętrznej ściance mieszków.… więcej informacji


Kompensator osiowy Non - pressure balanced intrenally pressurized

Kompensatory wg. normy PN EN 14917

Poniżej zamieszczono podział kompensatorów wg normy PN EN 14917:2009. Prezentowany podział i nazewnictwo typów jest bezpośrednim cytatem normy wg której wykonuje się kompensatory. W tym dziale znajdują się podstawowe typy i konstrukcje kompensatorów metalowych najczęściej spotykanych na rynku, uwzględniono rodzaj kompensacji jaki jest w stanie wykonać określona konstrukcja.… więcej informacji