Kompensatory metalowe i kompensatory gumowe

Firma Hosemann produkuje i dostarcza kompensatory do kompensacji rurociągów i ruchów wynikających z charakterystyki pracy instalacji. Kompensator mieszkowy to podstawowy produkt naszej firmy. Kompensatory metalowe ze stali nierdzewnej oraz kompensatory gumowe i tkaninowe są produkowane przez naszą firmę w Polsce i poza granicami. Produkujemy specjalne autorskie konstrukcje kompensatorów.

Zakresy pracy kompensatorów:

W zależności od przeznaczenia i miejsca zabudowy kompensator metalowy pracuje bezpiecznie w zakresach temp. od -200 °C do +600 °C czasem aż do 950 °C (Używana jest stal 310S). Praca kompensatorów w swoich granicznych temperaturach projektowych nie jest zalecana. Zachęcamy do stosowania faktorów redukujących ciśnienia pracy ze względu na wpływ wysokiej temperatury.

Typowe rozmiary kompensatorów metalowych oscylują w zakresach  wymiarów od DN32 do DN3000. Najczęściej produkowane systemy kompensacji nie przekraczają rozmiaru DN 1200 mm.  Kompensatory metalowe ze stali nierdzewnej  w wykonaniu specjalnym pracują w bardzo wysokich temperaturach. Temperatury pracy kompensatora specjalnego sięgają +950 °C, a nawet do +1050 °C  i są to górne granice pracy. Takie specjalne konstrukcje kompensatorów dostępne są  po konsultacji z działem technicznym Hosemann Polska.

Wersja tkaninowa (tekstylna) kompensatora do produkcji której standardowo używane są materiały takie jak glinokrzemian (temp pracy do +1240 °C), włókno szklane (+550 °C), silikon (+220 °C). Charakterystyka warunków pracy wymusza czasem stosowanie wkładki wykonanej z siatki stalowej. Dobór konstrukcyjny zależy bezpośrednio od medium i od temperatur pracy.

Kompensator gumowy najczęściej wykonany jest z gum o różnym składzie chemicznym –  EPDM, NBR, CR i zakończone kołnierzami wg normy DIN lub ASME czasem  stosowane są inne rodzaje połączń. Temperatury pracy kompensatorów gumowych limituje rodzaj gumy z której są wyprodukowane. Guma EPDM jest odpowiednia do stosowania dla lekkich kwasów i zasad. EPDM zachowuje swoje właściwości: -40 °C do +110 °C. Kompensatory gumowe charakteryzują się łatwością montażu i dostępnością oraz znacznie większą odpornością na drgania i żywotnością w porównaniu z kompensatorami metalowymi. W temperaturach powyżej 110 °C kompensatory gumowe można zastąpić kompensatorami stalowymi.

Kompensatory specjalne i kompensatory ze stali nierdzewnej produkujemy pod wymiar na życzenie klienta wg bardzo nietypowych wymagań dotyczących materiału i warunków pracy kompensatora.

Dobierając kompensatory należy pamiętać o stosowaniu faktorów redukujących wysokość ciśnień pracy wraz ze wzrostem (lub spadkiem) temperatury pracy.

Projektujemy i doradzamy w zakresie doboru kompensatorów wszystkich typów. Różnorodność wersji wykonania, jednak duże rozmiary produkowane są na zamówienie i są personalizowane. Będziemy wdzięczni za Państwa zapytanie.


Podział kompensatorów:

 

Kilka metalowych kompensatorów mieszkowych

Kompensator metalowy

Hosemann Polska projektuje i produkuje i dostarcza kompensatory metalowe / mieszkowe. Ta podstawowa konstrukcja ma pomagać w uzyskaniu elastycznego połączenia przy zachowaniu parametrów pracy – temperatura i ciśnienie. Zastosowanie stali do konstrukcji elastycznych elementów ciśnieniowych pozwala na sprawne łączenie sztywnych elementów i połączeń rurowych przy zachowaniu ciśnienia pracy zadanego dla danej instalacji.… więcej informacji


Kompensator kwadratowy i prostokątny

Ze względu na wieloletnie doświadczenie potrafimy wyprodukować specjalnej konstrukcji produkty do kompensacji rurociągów. Takie konstrukcje kompensatorów są stosowane w układach wydechowych dużych mocy i w energetyce, na okrętach lub w aplikacjach militarnych. Różnorodność wersji wykonania, jednak większe rozmiary powyżej  4 cali produkowane są na zamówienie.

Przykładem zastosowania kompensatorów specjalnych jest wersja z napyloną wewnętrzną warstwą PTFE. Kompensator tej konstrukcji to kompensator stalowy-mieszkowy który posiada napylona warstwę teflonu na wewnętrznej ściance mieszków.… więcej informacji


Kompensator gumowy i łącznik gumowy

Kompensator gumowy oraz kompensatory PTFE

Kompensatory gumowe i łączniki gumowe pełnią rolę gumowego połączenia elastycznego pozwalającego przede wszystkim na kompensację osiową i redukcję nie osiowości rurociągów np. różnicy kątów (10-15 stopni) stykających się rurociągów. Stosowanie mieszków gumowych  redukuje efekt rozszerzalności cieplnej materiałów. Jeśli zastosowana guma pracuje bezpiecznie w zakresie temperatur medium wtedy łączniki elastyczne powinny być stosowane. Gumowe połączenia kompensatorami powinny być montowane w taki sposób aby nie dopuścić do uszkodzenia gumy podczas montażu.… więcej informacji


Kompensator tkaninowy

Kompensator tkaninowy

Kompensator tkaninowy może być instalowany na duktach obciągowych, gdy ciśnienie pracy będzie niskie. Taką konstrukcja stosuje się gdy rozmiary instalacji i zakresy temperatur pracy utrudniają użycie kompensatora metalowego i wykluczają stosowanie kompensatora gumowego.  Taka konstrukcja charakteryzuje się lekką wagą oraz stosunkowo niskim ciśnieniem pracy.… więcej informacji


Kompensator osiowy Non - pressure balanced intrenally pressurized

Kompensatory wg normy PN EN 14917

Prezentowany podział i nazewnictwo typów kompensatorów cytatem normy wg której produkowane są kompensatory. Poniżej zamieszczono podział kompensatorów wg normy PN EN 14917:2009. W tym dziale znajdują się podstawowe typy i konstrukcje kompensatorów metalowych najczęściej spotykanych na rynku, uwzględniono rodzaj kompensacji jaki jest w stanie wykonać określona konstrukcja.… więcej informacji