Kompensator mieszkowy
metalowy, stalowy, kątowy, osiowy

Kilka metalowych kompensatorów mieszkowychHosemann Polska projektuje i produkuje kompensatory metalowe czasem nazywane jako kompensatory mieszkowe (kompensator stalowy z wkładką PTFE opcjonalnie) pod wymiar wg indywidualnych potrzeb klienta.

W zależności od przeznaczenia i miejsca zabudowy kompensator metalowy z wkładką PTFE (opcjonalnie) może pracować w zakresach temp. od -200 °C do +600 °C (oczywiście wkładka PTFE w kompensatorze limituje górny zakres temperatur pracy). Najczęściej mieszki kompensujące wykonane są ze stali nierdzewnej SUS321 czasem ze stali SUS304, a kołnierze lub króćce ze stali SUS304 / St37. Kompensator metalowy w wykonaniu specjalnym może pracować w temperaturach sięgających do +900 °C (po konsultacji z naszym działem technicznym). W zależności od temperatur pracy najczęściej kompensatory (Expansion Joints) wykonane są ze stali SUS304=1.4301 lub SUS321=1.4541 (max temp. pracy 600 °C) czasem jest to SUS310S (max temp pracy 1050 °C).

AISI (USA) W. NR (EU) PN (PL) C max (%) Cr (%) Ni (%) Mo (%) Inne
430 1.4016 H17 0,08 16÷18
304 1.4301 0H18N9 0,07 17÷19,5 8÷10,5
304L 1.4306 00H18N10 0,03 18÷20 10÷12
316 1.4401 0H17N12M2 0,05 16÷18 11÷14 2÷2,5
316L 1.4404 00H17N14M2 0,03 16,5÷18,5 10÷13 2÷2,5
316Ti 1.4571 H17N13M2T 0,08 16,5÷18,5 10,5÷13,5 2÷2,5 Ti
321 1.4541 1H18N9T 0,08 17÷19 9÷12 Ti

Tabela: dane techniczne kompensatorów mieszkowych

Kompensator mieszkowy (kompensator stalowy / metalowy) najczęściej pracuje w zakresach ciśnień od 1 Bara do 63 Bar, w rozmiarach od DN25 do DN4000. Wyższe ciśnienia pracy są możliwe, ale należy w tej sprawie skonsultować się z działem technicznym ponieważ wysokie ciśnienia pracy kompensatorów często idą w parze z wysokimi temperaturami pracy.

Najczęściej stosowaną armaturą jest zakończenie kołnierzem lub króćcem.

W naszej firmie stawiamy na wysoką jakość przy zachowaniu akceptowalnych cen, dlatego kompensatory stalowe (opcjonalnie z wkładką PTFE) produkowane przez nas charakteryzują się dużą niezawodnością i długimi czasami pracy.
Nierdzewny kompensator mieszkowy (wykonany ze stali nierdzewnej) będzie państwu służył przez bardzo długi czas, który może sięgać nawet 10 lat. Czas pracy bezpośrednio podawany jest w ilościach cykli, ale zależny jest od rodzaju użytego materiału i technologii produkcji mieszków kompensacyjnych oraz technologii spawania, jednak nie bez znaczenia pozostaje sposób montażu, eksploatacji oraz miejsce instalacji.

Podział kompensatorów mieszkowych:

 • Kompensator mieszkowy osiowy projektowany jest dla aplikacji gdzie konieczna jest kompensacja osiowa z bardzo ograniczoną zdolnością kompensacji poprzecznej.
  Flaga Wielkiej BrytaniiAxial Compensator only used for axial movements. Very small lateral movements are also possible to compensate.
 • Kompensator mieszkowy kątowy z przyspawanym zawiasem pozwala na ruch kompensujący w jednej płaszczyźnie – kompensacja w jednej płaszczyźnie.
  Flaga Wielkiej BrytaniiAngular Compensator welded hinge allows movement in one plane.
 • Kompensator mieszkowy lateralny / kompensator poprzeczny projektowany jest do kompensacji ruchów poprzecznych w różnych kierunkach, głównie tam gdzie jest wymagana kompensacja w kierunku prostopadłym do osi rurociągu.
  Flaga Wielkiej BrytaniiLateral Compensator is designed to compensate for lateral movements in different planes.
 • Kompensator mieszkowy przegubowy pozwala na kompensacje w każdym możliwym kierunku.
  Flaga Wielkiej BrytaniiGimbal Compensator ( Gimbal Expansion Joints ) allows movement in any possible plane.
 • Kompensator mieszkowy uniwersalny stosowany jest wszędzie tam gdzie wymagane są większe zakresy kompensacji poprzecznej niż te, które mogą osiągnąć kompensatory lateralne.
  Flaga Wielkiej BrytaniiUniversal Compensators are designed compensate larger then normal lateral movements.

Nasze kompensatory jako zamienniki do projektu:

W projekcie, kompensator Hosemann może zastąpić już istniejący kompensator innej firmy. Czekamy jedynie na Państwa prośbę o wycenę alternatywną do obecnego dostawcy lub firmy figurującej w projekcie.
U nas dostaną Państwo kompensatory przewidziane do pracy powyżej 25 bar (PN25), jak również kompensatory przewidziane do pracy w temperaturach do nawet +900 °C.

Lista kompensatorów mieszkowych – metalowych:

Kompensator metalowy mieszkowy osiowy
Kompensator mieszkowy metalowy osiowy
Najprostszy typ kompensatora, który kompensuje ruchy w osi rurociągu. W zależności od temperatur pracy, najczęściej kompensatory takie wykonane są ze stali SUS304=1.4301 lub SUS321=1.4541 (max temp. pracy 550 °C) czasem jest to SUS310S (max temp. pracy 1050 °C).
… więcej informacji

Kompensator mieszkowy metalowy osiowy typ: HCAU-1
Kompensator mieszkowy metalowy osiowy typ: HCAU-1
Głównym zadaniem tego kompensatora jest kompensacja ruchów osiowych rurociągu w zakresach przewidzianych projektem.
Wykonanie mieszków: stal nierdzewna SUS321, kołnierze / króćce stal nierdzewna lub stal zwykła wg wymagań zamawiającego.
… więcej informacji

Kompensator mieszkowy osiowy uniwersalny typ: HCALU-2
Kompensator mieszkowy osiowy uniwersalny typ: HCALU-2
Głównym zadaniem kompensatora jest kompensacja ruchów osiowych i poprzecznych rurociągu w zakresach przewidzianych projektem.
Wykonanie mieszków: stal nierdzewna SUS321, kołnierze/ króćce stal nierdzewna lub stal zwykła wg wymagań zamawiającego.
… więcej informacji

Kompensator kątowy mieszkowy
Kompensator kątowy mieszkowy
Potrafi kompensować przemieszczenia rurociągu w zakresie ruchów osiowych (axial compensator), ale cechą odróżniającą go od kompensatora osiowego jest możliwość kompensacji ruchów poprzecznych (lateral compensator) w określonej płaszczyźnie.
… więcej informacji


Kompensator lateralny mieszkowy kątowy
Kompensator lateralny mieszkowy kątowy
Jest rozwinięciem konstrukcji kompensatora kątowego i potrafi kompensować przemieszczenia rurociągu w zakresie ruchów osiowych (axial compensation), ruchów poprzecznych (lateral compensator) w określonej płaszczyźnie gdy trzeba zwiększyć zakres kompensacji jaki można uzyskać stosując klasyczny kompensator kątowy.
… więcej informacji


Kompensator mieszkowy metalowy kwadratowy/prostokątny
Kompensator mieszkowy metalowy kwadratowy/prostokątny
Kompensator jest w zasadzie wersją rozwojową dla kompensatora osiowego mieszkowego.
Czasem wymagane przez projekt lub niezbędne jest zabudowanie kompensatora na dukcie kwadratowym lub prostokątnym. W takim miejscu zastosowanie znajduje kompensator kwadratowy.

Kompensator metalowy osiowy o dużym rozmiarze
Kompensator metalowy osiowy o dużym rozmiarze
Prezentowana wersja projektowana jest jako kompensator wysokociśnieniowy o dużym rozmiarze.

Takie duże kompensatory do pracy w wysokich ciśnieniach są specjalnością firmy Hosemann i są często dostarczane jako kompensatory pospawane – gotowe do instalacji.


Kompensator metalowy uniwersalny
Kompensator metalowy uniwersalny
Jest rozwinięciem konstrukcyjnym kompensatora osiowego i kompensatora poprzecznego łącząc ich cechy.

Kompensator metalowy mieszkowy z osłona termiczną na zewnątrz
Kompensator metalowy mieszkowy z osłona termiczną na zewnątrz
Często jest stosowany w energetyce oraz przemyśle chemicznym i metalurgicznym.

Zakres stosowanych materiałów do produkcji kompensatorów metalowych izolowanych termicznie zależy tylko od materiałów dostępnych na rynku. Ewentualne ograniczenia technologiczne wynikające z zakresu ciśnień pracy oraz temperatur pracy kompensatorów izolowanych termicznie wynikają z niemożności użycia określonej konstrukcji. W przypadku projektu tj. specjalny kompensator metalowy izolowany termicznie zalecamy każdorazowo kontakt do działu technicznego Hosemann Polska.


Kompensator do palników gazowych
Kompensator do palników gazowych
Na zdjęciu prezentowane są kompensatory do palników gazowych, które pracują w hucie Andrzej.

Są to proste kompensatory osiowe ze śrubami montażowymi, ograniczającymi z jednej strony króciec do spawania, a z drugiej kołnierz PN10. Kompensatory te dostarczają powietrze do palników gazowych. W tej aplikacji węże metalowe do gazu dostarczały gaz ziemny do palników, węże do przesyłania gazu produkcji Hosemann też były dostarczane razem z kompensatorami do powietrza. Czasem jako kompensatory drgań lub ruchów instalacji stosuje się zwykłe węże metalowe.


Kompensator mieszkowy uniwersalnyKompensator uniwersalny
Kompensator mieszkowy uniwersalny

Kompensator metalowyKompensator metalowy
Kompensator mieszkowy metalowy

Kompensator metalowy mieszkowy osiowy
Kompensatory metalowe
Jedną z głównych grup produktów firmy Hosemann Polska są kompensatory metalowe. Od wielu lat zajmujemy się ich produkcją.
… więcej informacji

Kompensatory gumowe z wkładkami PTFE
Kompensatory PTFE
Kompensatory PTFE to produkt, który nasza firma wytwarza już od wielu lat. Są to kompensatory metalowe z wkładką PTFE (charakteryzuje je duża niezawodność oraz ponadprzeciętnie długi czas pracy) lub kompensatory gumowe wykonane z mieszków gumowych typu PTFE (tzw. kompensatory teflonowe).
… więcej informacji

Kompensator stalowy mieszkowy osiowy
Stalowe kompensatory mieszkowe
Oferujemy między innymi stalowe kompensatory mieszkowe, które najczęściej wykonujemy ze stali nierdzewnej SUS 321 = 1.4543, SUS 304 = 1.4301 lub SUS 316 = 1.4404
… więcej informacji