Przewód / wąż metalowy
stalowy wąż o standardowej elastyczności

Węże metalowe
Wąż metalowy jest wykonany ze stali nierdzewnej. Przewód produkuje się z węża metalowego spawając do niego wymaganą armaturę tj. kołnierze złącza gwintowane oraz króćce czy też złącza Camlock.

Rozwiązanie takie oprócz wygody w aplikacji daje dodatkową korzyść w postaci częściowej lub całościowej kompensacji drgań lub kompensacji nieosiowości instalacji. Otrzymujemy to dzięki aplikacji wykonanej za pomocą węży metalowych, pozostając jednocześnie skutecznym rozwiązaniem w zakresie temperatur od ­ -200°C do +600°C. Produkcja przewodów metalowych najczęściej odbywa się na bazie standardowych węży metalowych – głównie ze względu na cenę. Wersja na bazie węża o podwyższonej odporności ciśnieniowej lub większej elastyczności jest mniej popularna i stosuje się te konstrukcje tam gdzie trzeba osiągać podwyższone parametry pracy.

Taka konstrukcja węża metalowego na bazie standardowego węża stalowego (ze stali nierdzewnej) jest idealnym balansem pomiędzy ceną, a wytrzymałością ciśnieniową. Jest to wersja najczęściej wybierana przez użytkowników.

Przykłady węża metalowego – stalowego,
niepospawanego z końcówką (armaturą):

Wąż metalowy niepospawany z końcówką Wąż metalowy niepospawany z końcówką