Kompensator mieszkowy
metalowy osiowy

Kompensator metalowy mieszkowy osiowy
Kompensator mieszkowy metalowy osiowy to najprostszy typ kompensatora, który kompensuje ruchy w osi rurociągu. W zależności od temperatur pracy, najczęściej kompensatory takie wykonane są ze stali SUS304=1.4301 lub SUS321=1.4541 (max temp. pracy 550 °C) czasem jest to SUS310S (max temp. pracy 1050 °C).

Kompensator osiowy najczęściej zakończony jest króccem o takim samym rozmiarze co rurociąg, gdzie jest montowany lub kołnierzem. Jednak przy dużych rozmiarach często rezygnuje się z kołnierza (przede wszystkim ze względu na cenę).

Firma Hosemann potrafi wykonać kompensatory o dowolnym, nawet nietypowym rozmiarze króćców i o dowolnej zdolności kompensacji, dlatego tak trudno jest mówić o kompensatorach „standardowych”.

Kompensatory soczewkowe

Kompensator soczewkowy to kompensator wyglądem zbliżony do kompensatora osiowego. Kompensator soczewkowy składa się z dwóch połówek spawanych spawem wzdłużnym w wyniku czego tworzy się kształt mieszka kompensującego.

Taka technologia była używana powszechnie w wielu konstrukcjach w przemyśle, szczególnie w energetyce i hutnictwie, najczęściej wtedy gdy konieczne jest użycie kompensatora o dużych wymiarach.
Jest to dość stara technologia produkcji kompensatorów która jest powszechnie stosowana przez firmy remontowe ze względu na brak możliwości technologicznych wykonania kompensatora z jednego kawałka metalu.

Firma Hosemann posiada technologie wykonania kompensatorów osiowych nawet o dużych rozmiarach, które bezpiecznie mogą zastąpić stare konstrukcje kompensatorów soczewkowych, nawet jeśli takie są w projekcie.

Duże rozmiary oraz grube ścianki kompensatorów nie są dla nas przeszkodą. Potrafimy wykonać kompensatory dla układów o dużej ścieralności lub korozji chemicznej. Potrafimy wykonywać kompensatory o grubości ścianki mieszka nawet 6 mm.

Kompensator soczewkowy
Kompensator soczewkowy
Kompensator soczewkowy w skrzyni